Uczniowie klasy 3bT, kształcący się w zawodzie technik elektryk, dnia 18.09.2025r. uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do firmy BCT oraz Fairplay Towage Group Polska, które mają swoje siedzimy w Gdyni.
Wyjazd, zorganizowany w ramach współpracy z Fundacją „Inspirujące Przykłady”, rozpoczął się spotkaniem w Gdyńskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Pani Dominika Kotuła z firmy HR Mania, przygotowała dla młodzieży i poprowadziła warsztaty z komunikacji. Uczniowie mieli okazję przećwiczyć w praktyce zasady efektywnej komunikacji, a w szczególności zasadę uważnego słuchania, opanowywania emocji, szacunku dla rozmówcy, formułowania jasnych komunikatów, zwracania uwagi na język ciała, czy też stosowania właściwego słownictwa podczas rozmowy. Następnie uczniowie udali się na spotkanie z przedstawicielami firm.
Fairplay Towage Group Polska to renomowana firma z siedzibą w Gdyni, specjalizująca się
w usługach holowania i dźwigów pływających. Oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie holowania statków, dźwigów i innych jednostek pływających, pomoc dla statków morskich w portach, usługi offshore oraz ratownictwa morskiego. Uczniowie spotkali się z przedstawicielem Firmy oraz załogą holownika Fairplay-97. Dowiedzieli się, jakie zadania wykonywane są na poszczególnych stanowiskach, jak ważny jest rozwój własnych kompetencji, samokształcenie i doskonalenie zawodowe w różnych obszarach realizowanych zadań zawodowych. Mieli również okazję zaobserwowania pracy holowników podczas świadczonych usług oraz odbycia krótkiej wycieczki po porcie na terenie świadczonych przez jednostkę usług.
Bałtycki Terminal Kontenerowy jest jednym z największych terminali w rejonie Bałtyku
i wiodącym terminalem kontenerowym w Polsce, ale i jednym z najprężniej działających terminali kontenerowych w grupie ICTSI. BCT oferuje m.in. załadunek i wyładunek kontenerów, drobnicy i pojazdów, przeładunek kontenerów, drobnicy i pojazdów, składowanie kontenerów. Podczas wizyty uczniowie dowiedzieli się, jakie są oczekiwania pracodawcy w odniesieniu do pracowników, realizujących zadania zawodowe zgodne z ich kierunkiem kształcenia. Usłyszeli, jakie umiejętności, uprawnienia przydadzą się podczas realizowanych zadań zawodowych, jak wyglądają stanowiska pracy, jakie maszyny i urządzenia wykorzystuje się podczas realizowanych czynności.
Młodzież z zainteresowaniem uczestniczyła w spotkaniach, zadając wiele ciekawych pytań, na które pracownicy cierpliwie i wyczerpująco odpowiadali.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie, poświęcony czas, podzielenie się wiedzą i przedstawienie w jaki sposób funkcjonują obie firmy.